Fellows and their Projects Class of 2006-2007

Classof2006-2007

Annual Professor:
Anson Rainey (Tel Aviv University) (Emeritus), “Detailed Commentary on all of the Tell el-Amarna Letters”

Louise Hitchcock (University of Melbourne), “‘Do you see a man skillful in his work? He will stand before kings:’ Exploring Interconnections in Aegean and Levantine Architecture”

National Endowment for the Humanities Fellows:
Seth Sanders (Independent Researcher), “The Archaeology of Writing: Provenanced Judean Inscriptions from the Iron Age IIB as Evidence for Israelite Literacy and State Formation”

Ann Killebrew (Pennsylvania State University), “Tel Miqne-Ekron Report of the 1985-1987 and 1990 Excavations in Field INE: The Iron Age”

Ernest S. Frerichs Fellow/Program Coordinator:
Benjamin Dolinka (University of Liverpool), “Horvat Dafit: Final Report on the Rudolph Cohen Excavations at a Nabataean and Roman Structure in the South-Western Wadi Arava Valley, 1983-1984”

George A. Barton Fellow:
Matthew Suriano (University of California at Los Angeles), “The Jerusalem Tumuli and the Royal Funerary Cult of Judah”

Samuel H. Kress Fellows:
Marina Mihaljevic (Princeton University), “Constantinopolitan Architects, Local Labor – Aspects of Middle Byzantine Architecture in the Provinces”

Christine Thompson (University of California at Los Angeles), “Silver in the Age of Iron and the Orientalizing Economies of Archaic Greece”

Educational and Cultural Affairs (ECA) Fellows:
Mary Larkum (University of Massachussetts, Amherst), “Foodways and Ethnicity in the South Levantine Early Iron II (10th – 8th Centuries): A Microscopic Perspective”

Edward Silver (University of Chicago), “The Schools of Jeremiah: Signs, Symbols and Text Formation in the Book of Jeremiah”

Tzemah Yoreh (Hebrew University), “‘The Yahwistic Source’ Unity, Authorship and Reduction (E,J,P Sources – A Reevaluation)”

Karen Britt (University of Louisville), “‘Heaven on Earth: The Role of Architectural Decoration in the Creation of Sacred Space in Byzantine Palestina and Arabia”

Andrew W. Mellon Fellows:
Tomasz Polański (Jagiellonian University of Cracow), “Christian Art in Oriental Literatures, Greek, Syriac and Coptic Sources”

Lukáš Pecha (University of West Bohemia, Pilsen, Czech Republic), “The Administrative Structure of the Old Babylonian State under Samsu-Iluna”

Jan Dušek (Charles University, Prague, Czech Republic), “Critical Study of the New Epigraphic Evidence Related to the History of the Province of Samaria From the End of the Persian Period to the Roman Period/4th century BCE – 1st Century CE”
 

Associate Fellows

Senior Fellows
Marwan Abu Khalaf (Al-Quds University), “Islamic Jerusalem”

Tzvi Abusch (Brandeis University), “Mesopotamian Witchcraft Literature”

Eliot Braun (Israel Antiquities Authority) (Emeritus), “Researching Early Levels at Megiddo”

Jeffrey Chadwick (Brigham Young University Jerusalem Center), “Assyrian and Judean Influence at Gath of the Philistines (Tell es-Safi) During Iron Age II-B”

Susan Cohen (Montana State University), “Tell Zahara: A Case Study for the Middle Bronze II Period in the Jordan Valley”

Trude Dothan (Hebrew University) (Emerita), “The Philistine Ceramic Corpus of the Iron Age I: Tel Miqne-Ekron”

Gerald Finkielsztejn (Israel Antiquities Authority), “Amphora Stamps as Evidence for the History of Hellenistic Samaria and the Southern Levant”

Shimon Gibson (Independent Researcher), “The Mount Zion Excavation Project in Jerusalem”

Naomi Koltun-Fromm (Haverford College), “Biblical History and Archaeology on the Main Line”

Aren Maeir (Bar-Ilan University), “The Development and Transformation of Philistine Culture: The View from the Iron IIA”

Hani Nur-el-Din (Al-Quds University), “Symbolism and Cult Practice – Fact and Fiction: A Comparative Study of Ancient Near Eastern Phenomena”

Stephen Pfann (University of the Holy Land), “An Anthropological Study of the Site of Qumran and its Texts”

Joan Schneider (University of California, Riverside), “Refining the Search for Basaltic Quarries and Workshops in Northern Israel: A GeoArchaeological Approach”

Kathryn Smith (Azusa Pacific University), “Matthew, Mimesis, and Memory: A Literary/Stratigraphic Approach to the Gospel of Matthew”

Kent Sparks (Eastern University), “The Ethnogenesis of Ancient Israel”

Yuri Stoyanov (Kenyon Institute, Jerusalem), “The Evolution and Interrelationship between Christian and Islamic Heterodox and Mystical Traditions in the East Mediterranean in the Late Byzantine and Ottoman Periods”

Hamdan Taha (Palestinian Department of Antiquities), “The Excavation of Tawaheen es-Sukker, Jericho”

Dieter Vieweger (German Protestant Institute of Archaeology), “Die Chronologie das Nekropole von Tamassos-Lambertis”

Anna de Vincenz (Independent Researcher) (Miqne Fellow), “Ceramic and Small Finds from the Excavations in Ramle”

Samuel R. Wolff (Israel Antiquities Authority), “Renewed Excavations at Tell Gezer”

Post-Doctoral Fellows
Ibrahim Abu-Ammar (Al-Quds University), “The Art and Architecture of the Hamra Palace in Andalusian Granada”

Jill Baker (Independent Researcher), “The MB IIA Funeral Kit in Canaan”

Mohammad Ghosheh (Al-Quds University), “The Social Life of Jerusalem in the Early and Middle Ottoman Period”

Salah H. Houdalieh (Al-Quds University), “The Development of Early Bronze Material Culture”

Ianir Milevski (Israel Antiquities Authority), “Good Exchange in the Early Bronze Age of the Southern Levant”

Stephen Rosenberg (Independent Researcher), “Architecture and Archaeology of the Tobiad Estate at Araq al-Amir in Jordan”

Hamed Salem (Birzeit University), “Dynamic Stability and Change in the Palestinian Cultural Landscape: The Birzeit Region as a Case Study”

Anabel Zarzecki-Peleg (Hebrew University), “Trajectories of Iron Age Settlement in Northern Israel and their Implications for Chronology: The Iron Age IIA-IIB Transition Phase – Parallels with Other Periods and Cultures in the Eastern Mediterranean World”

Research Fellows
Rodney Aist (University of Wales at Lampeter), “The Image of Jerusalem in Hugebure’s ‘Vita Willibaldi’”

Jamal Bargouth (Palestinian Institution for Cultural Landscape Studies (al-Mashhad)), “Landscape of Ain Arik Village During the Ottoman Village”

Baruch Brandl (Israel Antiquities Authority), “An Analysis of Egyptian Artifacts from Tel Miqne-Ekron”

Deborah Cassuto (Bar-Ilan University), “The Textile Industry in Iron Age Levant: a Contextual Approach”

Amir Golani (Israel Antiquities Authority), “The Development, Significance and Function of Jewelry and the Jeweler’s Craft in the Land of Israel during the Iron Age II Period”

Malka Hershkovitz (Nelson Glueck School of Biblical Archaeology), “Corpus of Hellenistic-Roman Glyptics in Eretz Israel”

Timothy Mackie (University of Wisconsin-Madison), “Scribal Hermeneutics in the Textual History of the Book of Ezekiel”

Tim Moore (Kenyon Institute, Jerusalem), “The Survival of Classical Greek Literature into the Early Islamic Period”

Claire Pfann (University of the Holy Land), “The Testament of Abraham”

Khader Salameh (Islamic Museum, al-Haram al-Sharif, Jerusalem), “The Inscriptions from the Islamic Museum, al-Haram al-Sharif: From the Roman to the Ottoman Period”

Itzhak Shai (Bar-Ilan University), “Embracing Script and Language as Criteria to Globalization”

Ross Voss (Ashkelon Excavation Project), “The Middle Bronze Age Gate at Ashkelon”

Alexander Zukerman (Hebrew University), “The Iron Age/Ceramic Corpus from Field IV and Field III at Tel-Miqne Ekron”